בלוג משפטי

סיום העסקה – זכויות

זכויות בעת סיום העסקה

סיימתם את דרככם במקום העבודה?!

סיום תקופת העבודה או העסקה עשויה להיות מסיבות שונות בהן: כתוצאה מהתפטרותכם (החלפה למקום עבודה אחר, מאסתם בעבודה או סתם עברתם דירה), כתוצאה מפיטורכם ע"י המעסיק (אי שביעות רצון מתפקודכם, קיצוצים וכדומה), כך או כך מגיעות לכם זכויות הנובעות מסיום העסקתכם בין אם התפטרתם או בין אם פוטרתם. מהם חובות העובד במקרה של התפטרות?

לפני שאתם מתפטרים מעבודתכם עליכם לדעת, כי חלות עליכם מספר חובות שעליכם להעניק למעסיק לפני שאתם עושים זאת או בטרם כניסת התפטרותכם נכנסת לתוקף.

עובד המודיע על התפטרותו מחויב לבצע חפיפה מסודרת למחליפו כמו כן, עליכם להעניק למעסיק הודעה מוקדמת – כלומר, מספר ימים שעליכם לעבוד לפני התפטרותכם ובכדי להעניק למעסיק תקופת זמן למצוא לכם מחליף.

תקופת ההודעה המוקדמת משתנה מעובד לעובד, ובין אופי צורת השכר שהוא מקבל, כך למעשה עובד במשכורת חודשית המועסק חצי שנה עליו להעניק ימיי הודעה מוקדמת של 6 ימים כלומר, על העובד להעניק יום עבור כל חודש שבו עבד. אולם, מהחודש השביעי ועד לשנת עבודה על העובד להעניק יומיים וחצי עבור כל חודש.

עובד המועסק שנה ומעלה עליו להעניק 30 ימיי הודעה מוקדמת.

עובד אשר מועסק בשכר יומי\שעתי בשנת עבודתו הראשונה יהיה זכי להודעה מוקדמת של יום עבור כל חודש עבודה.

רק לאחר סיום תקופת ההודעה המוקמת תכנס התפטרותכם לתוקף. כמובן, על תקופת ימיי ההודעה המוקדמת על המעסיק לשלם לכם את מלוא שכרם. 
מתי אקבל את המשכורת האחרונה והפיצויים?

בהתאם לחוק ולהוראות הדין הנוגעים לזכויות סיום ההעסקה, המועד שבו תועבר משכורתכם האחרונה תהיה במועד התשלום הרגיל שבו נהג המעסיק להעביר לכם עד כה את שכרכם. כלומר, אם שכרכם הועבר לכם בכל תקופת עבודתכם בכל ה-9 לחודש, משכורתכם האחרונה תועבר באותו המועד קרי, ב-9 לחודש העוקב שבו התפטרותכם/ פיטוריכם נכנסו לתוקף.

לעניין פיצויי פיטורין- הרי שעל המעסיק לשאת בתשלום פיצויי הפיטורים 15 ימים לכל המאוחר מיום סיום יחסי עובד- מעביד, במקרה שהתשלום לא הועבר לאחר 15 ימים הרי, שמבחינת החוק מדובר על הלנת פיצויי פיטורין (ריבית והצמדה בלבד) ולאחר 30 יום של איחור בתשלום זה מדובר על תשלום פיצויי הלנה מלאים.

על מנת לשחרר את כספי הפיצויים מפוליסת הביטוח שלכם הרי שעל המעסיק להנפיק לכם במועד סיום העסקתכם טופס 161 אותו עליכם להעביר לחברת הביטוח יחד עם מסמכים נוספים ובהתאם לדרישות שונות ונוספות של כל חברת ביטוח. במקרים מסוימים שחרור כספי הפיצויים לוקח בין 30 ל-90 יום, זאת בשל הליכים בירוקרטיים הקשורים לחברות הביטוח.

במקביל על המעסיק לשאת בתשלום עבור השלמת פיצויי פיטורין, עניין המהווה סיבה נוספת לעיכוב בקבלת הפיצויים (לעיתים למעסיק לוקח זמן כדי לגייס את ההון הדרוש). ניתן לבקש מהמעסיק שיעביר את השלמת הפיצויים לקרן הפנסיה שברשותכם וכך ניתן לחסוך את תשלום המס.

דברים חשובים שרצוי לדעת על סיום יחסי עובד מעביד

במסגרת התשלום האחרון, חלה על המעסיק החובה לשלם את שכרכם האחרון (עבור הימים באותו החודש שבם עבדתם) ובנוסף, עליו לשאת בתשלום דמי הבראה וימי חופשה שצברתם עד למועד עזיבתכם, כלומר כל ימי החופשה אשר נצברו ולא נוצלו.

בנוגע לימי מחלה, ניתן לפדות ימים אלו אך זאת בהתאם להסכם הקיבוצי או אישי כאשר במרבית המשרות במגזר הפרטי אין אפשרות לפדות ימיי מחלה במועד סיום ההעסקה.

כמו כן, המעסיק רשאי לנכות משכרכם האחרון את החובות שיש לעובד כלפיו: לדוגמה במידה ומדובר על מקדמות או הלוואות אשר ניתנו לעובד בתקופת עבודתו, קנסות או דוחות של רכב שהיה ברשותכם בתקופת עבודה וכדומה.

במקרה של ספק, צרו קשר עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה

כאשר מדובר על זכויות בעת סיום ההעסקה, ישנן שאלות רבות, הן בקרב המעסיקים והן בקרב העובדים.
עורכת הדין עדן חן בעלת ידע עשיר ואשר בקיאה בתחום דיני העבודה על כל רבדיו.

באמצעות עו"ד עדן חן תוכלו לדעת בדיוק מהן הזכויות שמגיעות לכם הן בתור עובדים ומהן החובות שלכם הן בתור מעסיקים.

זקוקים לייעוץ או ליווי של עורך דין - פנו אלינו

אני עו"ד עדן חן, מומחית בדיני עבודה, הסכמי שכר וגישור ומבצעת בנוסף שירותי בדיקת שכר ועבודה בריטיינר. אשמח להעניק לכם שירות מקצועי ואמין, הסברים מעמיקים וליווי מסור לכל אורך תהליך העבודה, בדיקות או הגשת תביעות, הגשת ערעור/ערר ועוד.

אל תהססו לפנות אליי בכל שאלה. התייעצות מוקדמת יכולה למנוע קבלת קנסות!